Příběh jménem Libella
Jsme nová česká značka precizně zpracovaných kompenzačních pomůcek. Postrádali jsme na trhu výrobce, který by se systematicky věnoval individualizaci produktů pro vozíčkáře a kladl zároveň důraz na kvalitu a design.
Proto vznikla Libella. Rovno-váha. Na vozíku i mimo něj. V práci i osobním životě. My ji našli v návrhu a výrobě produktů, které pomáhají a naplňují přitom potřeby každého z vás. Vážíme si důvěry, kterou nám poskytujete. Děláme maximum pro to, abychom vaše očekávání naplnili.
Individualita
produkty nastavujeme na míru konkrétnímu uživateli
Rovnováha
zlepšením zdravotního stavu přinášíme i psychickou pohodu
Originalita
hledáme nová řešení, která na stávajícím trhu nejsou dostupná
Technologie
využíváme nejnovější technologie tak, aby byly pro uživatele přínosem
Věra Vystrčilová
designérka a spoluzakladatelka firmy„Na počátku našeho společného příběhu stála moje diplomová práce s návrhem ortopedického vozíku Seiza. Ten zaujal Zdeňku Faltýnkovou, odbornici na zdravé sezení na vozíku. Začaly jsme spolupracovat a postupně vzniklo několik námětů na zdravotní a kompenzační pomůcky. Protože se obě dlouhodobě zabýváme tématem sedu na vozíku a stávající řešení na trhu nepovažujeme za ideální, vznikla na Zdenčin popud myšlenka vytvořit antidekubitní sedák jako stavebnici. Na téma jsem se zaměřila v rámci disertační práce, a tak jsme díky studentskému grantu na FUD UJEP se Zdeňkou absolvovaly důkladný, téměř dvouletý výzkum a vývoj. Ve spolupráci se specialisty a vozíčkáři jsme si ověřily, že jdeme správnou cestou. Ve vlastním studiu Zdravý design jsem více než pět let navrhovala zdravotní techniku pro české i zahraniční výrobce a postupně jsem cítila potřebu vlastního vývoje zdravotních pomůcek. Když šťastnou náhodou navštívil moji prezentaci na Designbloku pan Čestmír Vančura, pochopila jsem díky němu, že se nabízí skvělá příležitost ke spolupráci a založení vlastní společnosti, kde mohu kvalitu produktu ohlídat od A až do Z.“
Produktová designérka se specializací na zdravotní a kompenzační pomůcky, které naplňují individuální potřeby uživatelů a přispívají k jejich plnohodnotnému životu. Absolventka FUD Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde nyní dokončuje doktorandské studium. Držitelka Národní ceny za studentský design 2013 – Excelentní design a ocenění South Estonia product of the year 2020. Zakladatelka studia Zdravý design, kde od roku 2015 s týmem navrhuje produkty pro české i zahraniční výrobce zdravotní techniky a vyvíjí zdravotní pomůcky. V roce 2020 založila společně s investorem Čestmírem Vančurou společnost Libella design s.r.o. pro výrobu a prodej kompenzačních pomůcek značky Libella. Za svůj první produkt uvedený na trh — antidekubitní sedák Libella Seat Varia — obdržela mezinárodní ocenění Red Dot Award: Product Design 2022 a cenu Cerated in Zlin 2023. Za mimořádné výsledky v oblasti tvůrčí činnosti společenské, humanitní a umělecké obdržela Cenu Rektora UJEP 2022.
„Věra přemýšlí o věcech způsobem, který je mi blízký. Má ambici navrhovat produkty, které nejen dobře vypadají, ale i dobře fungují, a to mě zaujalo. Naším společným cílem je postupně uvést na trh několik zdravotních pomůcek, které mohou klientům zmírnit obtíže a zvýšit kvalitu jejich života. Držte nám palce.“
Podnikatel, spoluzakladatel a spolumajitel společností Libella design s.r.o. a Kovárna VIVA a.s., VIVA CV, prezident Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, držitel titulu EY Podnikatel roku 2018 Zlínského kraje, milovník umění, dobrého designu a architektury.
Náš tým
Zdeňka Faltýnková
ergoterapeutka, fyzioterapeutka, specialistka na zdravé sezení na vozíku v asociaci CZEPA Více o ZdeňceVeronika Liďáková
ergoterapeutka, do srpna 2021 vedoucí úseku ergoterapie na spinální jednotce FN Motol Více o Veronice„Se stávajícími sedáky, dostupnými na českém trhu, nemohu většinou na 100 % uspokojit subjektivní požadavky širokého spektra mých klientů a současně objektivně korigovat pozici sedu tak, aby byla optimální. Proto jsem ráda, že jsme s Věrkou věnovaly dlouhý čas výzkumu a vývoji sedáku, abychom vyřešily velmi specifické potřeby i zdravotní problémy našich klientů.“
Zdeňka má více než čtyřicet let praxe v oboru ergoterapie a fyzioterapie. Je zakládající členkou Svazu paraplegiků (nyní CZEPA), zakladatelkou rehabilitačního programu v Centru Paraple, členkou výborů Unie fyzioterapeutů ČR a České společnosti pro míšní léze. Externě se věnuje výuce studentů fyzioterapie a ergoterapie. Je autorkou publikací pro odbornou i laickou veřejnost a více než 20 scénářů s edukační tématikou pro osoby na vozíku a jejich okolí. Za celoživotní aktivity ve prospěch osob na vozíku a odbornou práci na poli fyzioterapie a ergoterapie obdržela Výroční cenu ministra zdravotnictví, cenu Křišťálový kamínek a Cenu za mimořádný přínos oboru ergoterapie v rámci evropského regionu.
Veronika má více než dvacet let praxe v oboru ergoterapie. Zkušenosti získávala jako ergoterapeutka Centra Paraple a následně jako vedoucí spinální ergoterapeutka Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Motol. Výjimečně působí i jako soukromá terénní ergoterapeutka. Je členkou České asociace ergoterapeutů, Odborné společnosti terapie ruky a Klinické zájmové skupiny v rámci rehabilitace osob s míšní lézí v sekci ergoterapeutů. Působila i v rámci teoretické i praktické výuky studentů 1. a 2. LF UK a zaměstnanců FN Motol. Věnovala se výzkumům postavení horních končetin tetraplegiků s dopadem na funkční potenciál v rámci běžných denních činností a využití i vývoji běžných technologií osobami na vozíku pro ovládání okolního prostředí.
Bára se v bakalářské práci zabývala tématem výběru vhodného vozíku pro tetraplegiky a správnou posturou sedu. Hluboký zájem o tuto problematiku ji dovedl k ergoterapii v Centru Paraple, kde nejprve vypomáhala brigádně a postupně se vypracovala na vedoucí celého úseku, kde působí už druhým rokem. V rámci dalšího vzdělávání absolvovala STEPS - certifikovaný kurz Principy správného sezení a mobility ve vozíku. Je členkou České lékařské společnosti, České společnosti pro míšní léze a České asociace ergoterapeutů.