Otázky a odpovědi
Libella Seat

Zaměření a sestavení sedáku

Mám špatný úchop a mé předchozí sedáky byly hodně těžké. Můžete mi Libella Seat Varia přizpůsobit i v tomto ohledu?

+

I na vás jsme mysleli. Zkombinovali jsme materiály tak, aby sedák vážil jen cca 1,8 kg. Dostatečně velké ucho umožňuje manipulaci i se zhoršeným úchopem. Nastavitelný suchý zip na dně povlaku pak zajistí stabilitu sedu bez nutnosti častých úprav.

Jak vytvoříte sedák pro mě na míru?

+

Jednoduše! Stačí si zarezervovat schůzku s námi proškolenými specialistou. Na základě přesné diagnostiky sedu, goniometrického i antropometrického vyšetření a výsledků pressure mappingu sestavíme sedák tak, aby vyhovoval přesně vašim potřebám.

Vyzvednutí a doručení sedáku

Musím si pro sedák zajet?

+

Osobní vyzvednutí a finální kontrola specialistou je vždycky lepší, ale pokud už budete mít vše vyzkoušeno a nic nebude třeba kontrolovat, nový sedák vám klidně zašleme poštou.

Jak dlouho musím na sedák čekat ?

+

Je to rychlejší, než se může zdát. Po absolvování diagnostiky sedu a sestavení zkušební verze sedáku si jej během týdne nezávazně vyzkoušíte. Pokud bude vše v pořádku, po týdnu vyplníme závazný objednací list. Na jeho základě sestavíme sedák do dvou až tří týdnů. Pokud budou třeba další úpravy, máte na vyzkoušení ještě další týden.

Úpravy sedáku

Jaká je životnost sedáku?

+

Když se o sedák budete dobře starat podle Návodu k použití, může s vámi žít roky. Na jednotlivé komponenty můžeme sice deklarovat životnost dva roky, jsme si ale vědomi, že každý opotřebovává sedák jiným způsobem. V případě, že dojde k běžnému opotřebení jakéhokoli komponentu dříve než za dva roky, máte možnost dokoupit si pouze konkrétní komponent a sedák můžete používat dál. Po třech letech máte sice nárok na celý nový sedák, ale proč nemyslet na přírodu a nevyměnit pouze ty komponenty, které dosloužily?

Co když zjistím, že mi nastavení sedáku nevyhovuje?

+

Pokud zjistíte jakýkoli problém, ozvěte se ergoterapeutovi, který sedák sestavoval. Jednotlivé části lze nahradit tak, aby se vám sedělo co nejlépe.

Materiály a vlastnosti sedáku

Z čeho jsou části sedáku vyrobené?

+

Sedák se skládá ze čtyř vrstev:

Spodní tvoří lehká, pevná kompozitní deska odolná proti vlhkosti. 

Nastavitelná korekční vrstva se skládá z vyměnitelných 3D tištěných dílů. Termoplastický polymer, ze kterého jsou 3D tištěné díly, je netoxický, omyvatelný, nárazuvzdorný, odolný proti oděru a teplotním změnám.

Vrchní vrstvu tvoří pěnový latex. Nový udržitelný materiál z přírodního kaučuku velmi dobře rozkládá tlak. Oproti jiným materiálům neztrácí své vlastnosti, je to pružný, odolný a prodyšný materiál s hypoalergenními vlastnostmi.

Propracovaný potah sedáku je vyroben z prodyšné, pružné 100% polyesterové 3D tkaniny o tloušťce 6 mm. Dobře rozkládá tlak, kopíruje vlastnosti spodního materiálu a nehrne se po povrchu sedáku. Výrobce deklaruje, že tento materiál není toxický.

Můj předchozí sedák se rychle sesednul a změnil tvar. Jak odolné jsou součásti Libella Seat Varia?

+

Latexová vrstva je velmi odolná a na rozdíl od paměťových pěn neztrácí tvar. 3D tištěné součásti jsme podrobili velmi pečlivému testování. Jednotlivé součástky jsme stlačili silou, která odpovídá zatížení 16 – 40 kgs na 100 cm2, což je mnohonásobně víc než vaše celková váha, kterou během sedu působíte na celou plochu sedáku.  Abychom měli opravdu jistotu, provedli jsme takových stlačení během testu až 1 000 000. Díky tomu bezpečně víme, že všechny části vydrží bez změny užitných vlastností 250 000 stlačení, některé až 500 000.

Neprověsí se mi váš sedák?

+

Ne! Pevná podložka zabraňuje tomu, aby se sedák deformoval podle vaší prověšené sedací části na vozíku a ztratil tak původní nastavení. Dle používání, aktivity a zatížení se může podložka mírně prohnout (ne však více než 5 mm v průhybu). Pokud se vám podložka prohne více, pravděpodobně potřebujete pevnější variantu.

Jaká je ekologická stopa materiálů používaných při výrobě Libella Seat Varia?

+

Udržitelná produkce je pro nás priorita. Materiály pocházejí z Evropské unie, všechny komponenty vyrábíme v České republice. Části vyrobené technologií 3D tisku jsou recyklovatelné.  

Jaká je maximální nosnost sedáku?

+

Libella Seat Varia je testován a dimenzován na maximální zátěž 110 kg. Jsme ale schopni reagovat i na vyšší váhy a v případě potřeby vám přizpůsobíme typ latexu a pevnou podložku. Ostatní součásti jsou velmi odolné a otestované.

Jaké velikosti sedáku nabízíte?

+

Velikostní škála se pohybuje v rozmezí 36 cm — 44 cm šířky na 38 cm — 48 cm hloubky sedu po stupních 2 cm.

Jak je sedák vysoký?

+

Záleží na individuálním nastavení sedáku a nastavení korekce sedu. Máme k dispozici skladbu dílů o celkové výšce sedáku od 5 cm do 10 cm včetně pevné podložky.

Můžu si vybrat barvu povlaku?

+

Samozřejmě. Na výběr máte z barevných kombinací s tyrkysovými, červenými nebo decentními černými prvky.

Co všechno se vejde do úložné kapsy?

+

My máme spolehlivě vyzkoušenou trojici klíče, středně velký mobil i obal na brýle. Kapsa je vlastně taková ledvinka připevněná k sedáku. 

Je povlak sedáku inkontinenční?

+

Ne. Povlak jsme navrhli tak, aby byl co nejprodyšnější, a ochrana proti inkontinenci by tuto vlastnost snižovala. Hygienu máme ale na paměti, proto jsou všechny části sedáku pratelné nebo omyvatelné.

Cena a úhrada

Uhradí mi sedák pojišťovna?

+

Sedák Libella Seat Varia je zařazený v úhradovém katalogu pro nejvyšší riziko dekubitů pod kódem 5014080 s úhradou pojišťovny 7 500 Kč. Váš doplatek se bude pohybovat mezi 1 900 – 3 900 Kč v závislosti na individualizaci sedáku. 

Co musím udělat, abych si zajistil/a úhradu od pojišťovny?

+

Po zaměření sedáku s vámi vyplníme všechny dokumenty potřebné k objednávce a předáme výstupní zprávu s popisem diagnostiky vašeho sedu a odůvodněním potřeby nového sedáku Libella Seat Varia. S tou navštívíte vašeho neurologa, geriatra, rehabilitačního lékaře nebo ortopeda. Lékař vystaví žádanku o schválení s odůvodněním a popisem chybějící citlivosti v oblast sedu. U každé pojišťovny se postup může lišit. V případě VZP vystaví předepisující lékař nejprve žádanku a po jejím schválení vystaví poukaz, na který uvede informace o schválení. U pojištěnců ostatních zdravotních pojišťoven předepisující lékař vystaví žádanku i poukaz zároveň a v případě schválení žádanky zdravotní pojišťovna vyplní na poukazu informace o schválení. Poukaz si vyzvednete na zdravotní pojišťovně, u předepisujícího lékaře nebo mu je zaslán poštou. Pokud poukaz obdržíme přímo my, kontaktujeme vás. Pak jen stačí vyzvednout si váš vlastní Libella Seat Varia na adrese výdejny, kterou Vám předáme😊. Hygiena a prevence

Jak často mám sedák čistit?

+

Frekvence pravidelné hygieny je na vás. Preventivně doporučujeme alespoň jednou měsíčně, dále dle aktuální potřeby. Desku omyjte roztokem vody a saponátu a osušte utěrkou. Povlak, latex a vrstvu z 3D tištěných dílů perte v pračce dle doporučení. Pro ochranu 3D tištěných dílů použijte prací sáček dodaný společně se sedákem. Pokud chcete prodloužit životnost latexové vrstvy a povlaku, doporučujeme přikoupit další prací sáčky. Rozhodně však perte uvedené vrstvy odděleně. Povlak nežehlete, nechte společně s jednotlivými částmi proschnout. Více informací k čištění najdete v Návodu k použití.

Jak dlouho sedák po praní schne?

+

Při běžné pokojové teplotě (cca 22 °C) sedák úplně proschne za 5-7 hodin. Na usušení vám tedy stačí jedna noc. Všechny součásti nechte proschnout rozložené na sušáku.

Proč tolik řešíte dekubity? Vždyť o nic nejde.

+

Právě naopak. Dekubity a komplikace s nimi spojené často vyřadí vozíčkáře na dlouhou dobu z běžného provozu a mohou mít fatální následky. Díky pravidelným kontrolám sedacích partií a vhodné prevenci, do které spadá i použití antidekubitního sedáku, můžeme monitorovat zdravotní stav a předcházet jeho případnému zhoršení.

Jak často je třeba kontrolovat správnost sedu a nastavení sedacích partií?

+

Těší nás, že myslíte na prevenci! Ideální je provádět kontrolu několikrát denně, při hygieně nebo večer po ulehnutí. Kontrolu případných vznikajících otlaků sedacích partií, boků a kotníků může provést někdo blízký nebo využijte zrcátko či fotoaparát mobilního telefonu. Nastavení sedu, symetrii ramen, kolen i pánve kontrolujte průběžně třeba v zrcadle.

Příslušenství

Můžu si vybrat barvu povlaku?

+

Samozřejmě. Na výběr máte z barevných kombinací s tyrkysovými, červenými nebo decentními černými prvky.

Co všechno se vejde do úložné kapsy?

+

My máme spolehlivě vyzkoušenou trojici klíče, středně velký mobil i obal na brýle. Kapsa je vlastně taková ledvinka připevněná k sedáku. 

Je povlak sedáku inkontinenční?

+

Ne. Povlak jsme navrhli tak, aby byl co nejprodyšnější, a ochrana proti inkontinenci by tuto vlastnost snižovala. Hygienu máme ale na paměti, proto jsou všechny části sedáku pratelné nebo omyvatelné.

Jak mám se sáčkem zacházet po praní?

+

Sáček rychle schne, nemusíte tedy vyjímat díly ze sáčku za mokra, společně vám pěkně proschnou. Nesušte přímo na topení či horkém povrchu, nepoužívejte sušičku!

Můžu použít i jiné prací sáčky?

+

Velikost i materiál sáčku byly zvoleny tak, aby během praní poskytly všem vrstvám Libella Seat Varia co nejvyšší ochranu. Proto doporučujeme používat originální sáčky. Pokud objevíte lepší variantu ochrany, dejte nám vědět, třeba spolu něco vymyslíme! 😊

Opravdu je nutné používat na praní prací sáček?

+

Chcete šetřit finanční i přírodní zdroje? Super! V tomto případě ale opravdu doporučujeme sáček používat. Zamezíte tak rychlejšímu opotřebení i možnému poškození drobných částí každé z vrstev, a tak prodloužíte životnost celého sedáku. O to nám přeci jde, ne? :)